Ciekłe kryształy są substancją, która posiada cechy zarówno ciała stałego jak i cieczy. Ich forma zależna jest od budowy cząsteczek, które przybierają najczęściej charakterystyczny, podłużny kształt. Wyróżnia się trzy grupy mezofazy (stanu ciekłokrystalicznego):
- faza nematyczna – osie cząsteczek ułożone w 1 kierunku, poprzesuwane względem siebie o nieuporządkowanych środkach ciężkości,
- faza smektyczna – cząsteczki uporządkowane podobnie jak w nematykach z widocznym uporządkowaniem równoległych warstw,
- faza cholesterolowa – cząsteczki ułożone w warstwach, w jednej warstwie są do siebie równoległe, w kolejnej ułożone pod kątem w stosunku do poprzedniej warstwy.
Ciekły kryształ ma właściwość, którą nazywamy dwójłomnością. Polega ona na tym, że potrafi rozdzielić wiązkę padającego światła na dwie wiązki o polaryzacji prostopadłej. Substancje te posiadają wiele innych interesujących z punktu widzenia technologii właściwości optycznych. Dlatego ciekłe kryształy odnalazły swoje zastosowanie w znanych powszechnie urządzeniach, będąc chociażby elementem budowy wyświetlaczy ciekłokrystalicznych (LCD). Dzięki nim uzyskuje się zjawisko optyki nieliniowej, co ma swoje zastosowanie w nowoczesnych technologiach.
Więcej na temat ciekłych kryształów możesz przeczytać w tym artykule